×

17 Nisan 2021 Dünya Hemofili Günü Kutlama Programı

Bu yıl “Dünya Hemofili Günü’’ tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 17 Nisan 2021 Cumartesi günü 16:00 – 19:00 saatleri arasında canlı yayınla internet ortamında kutlandı. Program; başkanımız Prof. Dr. Bülent ZÜLFİKAR’ın Hoş Geldiniz konuşmasının ardından, Dünya Hemofili Federasyonu (World Federation of Hemophilia = WFH) başkanı Mr. Cesar Garrido, Avrupa Hemofili Birliği (European Haemophilia Consortium = EHC) başkanı Mr. Declan NOONE,Prof. Dr. Gülsüm AK, Prof. Dr. Prasad MATHEW, Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem KINIK, Azerbaycan – Bakü’den Dr. Elmira KADİMOVA, Kırgizistan – Bişkek’den Dr. Timur NARBEKOV, Almanya’dan Dr. Sylvia Von MACKENSEN, Azarbaycan- Bakü’den Gülnara HUSEYNOVA açılış konuşmaları ile başladı.  

 

Daha sonra Prof. Dr. Haluk Zülfikar “Kaybettiklerimizi Anma’’ bölümünde pandemi sürecinde vefat eden Doğan Cüceloğlu, Rasim Öztekin ve üyelerimiz rahmet ve saygıyla anılmışlardır. Ardından Yağız Küçüktepe’nin Neşat Ertaş’dan müzik dinletisi ile tüm katılımcılarımıza duygulu anlar yaşatmıştır. Daha sonra Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Temsilcileri, Bursiyerleri, Sağlık mensupları ve genç arkadaşlarımızın göndermiş oldukları Dünya Hemofili Günü Kutlama mesajları video sunumları yayınlanmıştır.

 

Programın Hemofilik Bir Ailede Evlat, Eş, Baba ve Anne Olmak bölümünde Orçun Göktepe Hemofili Ailesinde Evlat OlmakÖzlem Kol Hemofili Ailesinde Eş Olmak ve Kariyer YapmakKamil Atalay Hemofili Evlatların Babası OlmakÇiğdem Şenel Hemofili Evladın Annesi Olmak konularında tecrübe yaşanmışlıklarını anlattıkları video sunumları ile bizlerle beraber oldular.

 

Videoların ardından Genç Hemofili Müzik Grubu müzik dinletisi ile kutlama programı devam etti. Uzm. Dr. Yusuf BÜYÜKPINARBAŞILI “Pandemi ve Karantina Günlerinde Sivil Toplum Kuruluşu Olarak TRHD’’ Derneğimizin yapmış olduğu tüm faaliyetlerini hazırladığı sunumu ile detaylı olarak ele aldı. Uzm. Kln. Psk Irmak GÜMÜŞTAŞ “Karantina Günlerinin Sosyolojik ve Psikolojik Etkilerini’’ içinde bulunduğumuz süreçte belirsizliğin yol açtığı kaygı bozukluklarına değindi. Prof. Dr. Bülent ZÜLFİKAR “Kalıtsal Kanama Bozukluklarının Tedavisinde Güncel Durum    ‘’ konulu sunumunda kanama bozukluklarının önemi, kanıtlanmış tedaviler, tedavide kullanılan ilaçlar ve gen tedavisindeki gelişmeler ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulundu

 

17 Nisan Dünya Hemofili Günü Kutlama Programı Dr. Fikret BEZGAL’ın günün anlamı ve özeti sunumuyla sona erdi. Program toplam 540 hasta – hasta yakını ve ilgili sağlık mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.