×

Dünya Hemofili Günü

Türkiye Hemofili Derneği olarak her yıl hemofilikleri ve hemofili yakınlarını bir araya getirerek kutladığımız 17 Nisan Dünya Hemofili Günü kutlama etkinlikleri, katılan misafirlerimizin hafızalarında güzel bir anı olarak yer etmesini amaçladığımız güncel ve faydalı olacak bilgilendirmelere, eğlencelere, diğer etkinliklerimize ve sürprizlere ev sahipliği yapar.

Her yıl özellikle çocuklarımız için gelişime açık oyunlar ve aktiviteler içeren programda, ayrılan alanlar önceden süslenip renkli ve eğlenceli bir ortam haline getirilir. Derneğimizin üyesi ve aynı zamanda hemofili anne ve babası olan değerli ebeveynlerimiz de hem etkinlik öncesi hazırlıklarımızda hem de etkinlik süresince bizlerden farksız bir şekilde gönüllerini ortaya koyar ve canla başla çalışırlar. Çocuklarımız etkinlik alanında oyunlar oynayıp eğlenirken onlar da bir an bile çocuklarımızın başından ayrılmaz, hatta yeri geldiğinde aktivitelerde yer alırlar. Çocuklarımızın tercihleri göz önünde bulundurularak hazırlanan özel menüler kendilerine ikram edilir ve arkadaşları ile birlikte yemek yemenin keyfini, beraberliğin ve kardeşliğin hemofilikler arasında ne kadar güçlü olduğunu kavrarlar.

 

Kongrelerimiz 3 ana salonda ayrı gruplara hitap edecek şekilde uzman kadromuz tarafından hazırlanmaktadır. Tabiplere, Hemşirelere ve Hasta/Hasta Yakınlarına hitap edecek şekilde 3 grup hazırlanarak, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan sunumlar ile geçmişten günümüze gelişmeler ve yenilikler sunulur. Bu sunumlar eğitici ve öğretici olmasının yanında eğlenceli bir şekilde de karşınıza çıkabilir. 

 

17 Nisan Dünya Hemofili Günü tüm Hemofili bireylerin ve yakınlarının bir araya geldikleri yegâne günlerden biridir. Hazırlanan tüm oturumların yanı sıra birbirleri ile etkileşim içerisinde olmalarına neden olacak birçok vakitleri olmaktadır. Çay kadar sıcak sohbetlerin gerçekleştiği oturum aralarında, tüm konuklar bir arada olarak her konuda fikir alışverişi yapmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi coşkunun hissedildiği bu günde tüm katılımcılar yine birbirlerini görebildikleri için mutlu olduklarını her zaman dile getirmektedirler.

 

17 Nisan Dünya Hemofili Gününün değeri asla göz ardı edilemez. Aynı çatı altında toplanan insanların yalnızlık psikolojisinden kurtulması, sosyal bir birey olarak insanlarla etkileşim içinde kalması bu günün anlam ve öneminin saymakla bitmeyecek faydalarından sadece biridir.