×

Kanama Bozukluğu Nedir?

Kanama bozukluğu, pıhtılaşma sürecinin tam olarak gerçekleşmemesi olayına verilen genel bir addır. Bunun sonucu olarak kanama bozukluğu olan insanlarda kanamalar, diğer kişilere göre daha uzun sürebilir. Ayrıca bazılarında da eklem içi ve kas içi spontan kanamalar görülebilir.

 

Hemofili, yaklaşık 10.000 insanın 1’inde görülen bir kanama bozukluğudur. Hemofilik bireylerin kanlarında pıhtılaşmayı sağlayan madde Faktör VIII ve Faktör IX yeterli olarak bulunmaz. Buna bağlı olarak da hemofilik bireylerde kanamalar normal bireylerden daha uzun sürer.

En sık görülen kanama bozukluğu ise von Willebrand hastalığıdır (vWH). Diğer kanama bozukluklarına göre genellikle daha hafif seyreder. von Willebrand hastası bir çok insan kanama belirtileri çok hafif olduğu için bu hastalığa sahip olduklarını dahi bilmez.

 

Nadir faktör eksiklikleri (NFE), pıhtılaşma faktörlerinden bir veya bir kaçının kanda eksik olması veya işlevini yerine getirmemesi durumunda görülen bir durumdur. NFE ile ilgili bilgiler hastalığın teşhisi çok nadir gerçekleştiği için kısıtlıdır. Mevcut bilgilerin çoğu da son 40 yılda elde edilmiş bilgilerdir.

 

Son olarak kalıtsal trombosit hastalıkları, kan pulcuklarının olması gerektiği şekilde çalışmadığı hallerde görülen, kanama eğilimi ve iyileşmeyen morluklar ile sonuçlanan bir durumdur.